Do Česka převezli 25 malých pacientů s rakovinou

Vytvořeno: 25. 3. 2022 Poslední aktualizace: 1. 4. 2022

Datum vydání: 25. 3. 2022
Zdroj: Novinky.cz
Autor: Kristýna Šopfová


Evropské země pomáhají ukrajinským pacientům se vzácnými a chronickými onemocněními, pro které je obtížné utéci před válkou. Do Česka zdravotníci převezli už zhruba 25 dětských onkologických pacientů. Na dotaz Práva to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Bylo to po dohodě s onkologickými centry v Motole, protože jsme v tomto špičkoví,“ doplnil ministr. O zajištění převozů ukrajinských pacientů ve čtvrtek mluvil i s eurokomisařkou pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou, která navštívila Česko. Součástí byla i prohlídka pražského asistenčního centra pro uprchlíky v Kongresovém centru.

Eurokomisařka uvedla, že v rámci Evropy již bylo pro uprchlíky, kteří potřebují nemocniční péči, zajištěno zhruba 10 tisíc lůžek, a to v různých členských zemích. „Proběhlo již také několik převozů a další budou pokračovat,“ dodala eurokomisařka. Současně vyzvala české autority, aby neváhaly požádat o pomoc, pokud by se zdravotnický systém dostal kvůli náporu pacientů pod tlak.

S koordinací péče o dětské onkologické pacienty nebo ty se vzácnými chorobami v rámci Evropy má podle ministra pomáhat ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba, který je profesorem v oboru onkologie a současně přednostou kliniky dětské onkologie tamtéž.

Válek uvedl, že EU by se měla dohodnout na dlouhodobé spolupráci v péči o dětské pacienty z Ukrajiny, mj. kvůli složité situaci s pojištěním na Ukrajině.

„Nedokážu si jako lékař představit, že bychom ty děti rozléčili v některé z evropských zemí, a když válka dopadne vítězstvím Ukrajiny, tak jsme je vrátili na Ukrajinu, ať si pokračují, jak chtějí,“ uvedl.