Rozhodnutí, závazná stanoviska a vyjádření ČIL jako dotčeného orgánu
Zkratky:
SŘ = zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
LZ = zákon č. 164/2001 Sb., o přírodních léčivých zdrojích, zdrojích přírodních minerálních vod, přírodních léčebných lázních a lázeňských místech a o změně některých souvisejících zákonů (lázeňský zákon), ve znění pozdějších předpisů
SZ = zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů
VZ = zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů
PLZ = přírodní léčivý zdroj
ZPMV = zdroj přírodní minerální vody
OP = ochranná pásma PLZ a/nebo ZPMV stanovená podle LZ
LM = lázeňské místo
1. Jaký je rozdíl mezi rozhodnutím, závazným stanoviskem a vyjádřením?
2. V jakých případech ČIL vydává rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření k záměrům v OP a LM?
3. Kdo bude vyřizovat moji žádost rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření?
4. Platí se správní poplatek při podání žádosti o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL?
5. Jaká je lhůta pro vyřízení žádosti o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL?
6. Kde naleznu formulář žádosti o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL?
7. Jakým způsobem se podává žádost o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL?
8. Je možné v OP realizovat vertikální kolektory (vrty) pro tepelná čerpadla?
9. Je možné v OP realizovat vrtané studny či hydrogeologické průzkumné vrty pro vrtané studny?
10. Je možné v OP realizovat kopané studny?
11. Co je potřeba doložit k žádosti o závazné stanovisko ČIL k realizaci průzkumného hydrogeologického vrtu?
12. Co je potřeba doložit k žádosti o vyjádření a závazné stanovisko (případně rozhodnutí) ČIL k realizaci kopané/vrtané studny/vrtů pro tepelné čerpadlo?
13. Plánuji vybudovat domácí čistírnu odpadních vod (ČOV). Jaké dokumenty mám přiložit k žádosti o vyjádření ČIL ke stavbě a závazné stanovisko ČIL k vypouštění předčištěných vod z ČOV?
14. Plánuji postavit rodinný dům/rekreační objekt. Bude se ČIL vyjadřovat k této stavbě? Jaké dokumenty mám přiložit k žádosti o vyjádření?
15. Plánuji přestavbu/rekonstrukci stavby ve vnitřním území LM/OP I. stupně. Je potřeba vyjádření ČIL?
16. Je nutné vyjádření ČIL k realizaci liniové stavby (vedení kNN/kVN, vodovodní/kanalizační/plynovodní přípojka, silnice, cesta…) v OP II. stupně či vnějším území LM?
17. Je nutné vyjádření ČIL ke stanovení ochranných pásem vodního zdroje či jejich změnám, pokud se navržená ochranná pásma vodního zdroje budou nacházet v OP a/nebo LM?
18. Je nutné vyjádření ČIL ke schválení havarijního plánu zpracovaného podle § 39 odst. 2 VZ, pokud se týká záměru (provozu) nacházejícího se v OP a/nebo LM?
1. Jaký je rozdíl mezi rozhodnutím, závazným stanoviskem a vyjádřením? [zpět]
Rozhodnutím se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo se jím v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá. Rozhodnutí je vydáváno správním orgánem v rámci správního řízení. Viz § 9 SŘ.
Závazné stanovisko je úkon učiněný správním orgánem na základě zákona, který není samostatným rozhodnutím ve správním řízení a jehož obsah je závazný pro výrokovou část rozhodnutí správního orgánu. Správní orgány příslušné k vydání závazného stanoviska jsou dotčenými orgány. Viz § 149 SŘ.
Vyjádření je jednostranný individuální správní akt učiněný správním orgánem, který ho vydává jako své odborné stanovisko v otázkách své působnosti v písemné podobě. V porovnání s rozhodnutím vydávaným ve správním řízení, vykazuje vyjádření nižší intenzitu právního účinku, protože nezakládá, nemění ani neruší práva nebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo se jím neprohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá. Vyjádření jsou vydávána jednak pro potřeby dalších správních orgánů jako tzv. podklady pro vydání rozhodnutí. Dále mohou být také využita dotčenými osobami při uplatňování svých práv a usnadnit důkazní situace. Blíže viz § 154 – 158 SŘ.
2. V jakých případech ČIL vydává rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření k záměrům v OP a LM? [zpět]
Záměry v OP a LM, ke kterým se vydává rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření podle § 37 LZ jsou uvedeny níže. Upozorňujeme, že podle § 37 odst. 5 LZ v OP zdrojů, jejichž výtěžkem je pouze neuhličitá voda (tj. ZPMV, jehož výtěžkem je minerální voda s obsahem rozpuštěných pevných látek nižším než 1 g/l nebo rozpuštěného oxidu uhličitého nižším než 1 g/l), vydává rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření k níže uvedeným záměrům místně příslušný vodoprávní úřad, nikoliv ČIL.
Rozhodnutí
- geologické práce spojené se zásahem do pozemku v OP v případech, kdy není jiným správním úřadem vydáváno rozhodnutí k těmto pracím
Závazné stanovisko
- geologické práce spojené se zásahem do pozemku v OP v případech, kdy je jiným správním úřadem vydáváno rozhodnutí k těmto pracím (např. hydrogeologické průzkumné vrty, vrty pro tepelná čerpadla, geologické průzkumy v ochranných pásmech vodních zdrojů nebo záplavových územích aj.)
- schválení plánu hlavních povodí, plánů oblastí povodí a plánů rozvoje vodovodů a kanalizací
- povolení hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem, pokud je spojena se zásahem do pozemku
- povolení k provedení trhacích prací
- rozhodnutí o pozemkových úpravách a vydaní pozemků v rámci náhradních restitucí
- povolení k nakládání s podzemními vodami podle VZ
- povolení k nakládání s povrchovými vodami, povolení k vodním dílům a k některým činnostem a udělení souhlasu vodoprávního úřadu, pokud nesouvisí s níže uvedenými záměry nebo jiným záměrem povolovaným podle SZ
- schválení lesních hospodářských plánů a předaní lesních hospodářských osnov
Vyjádření
- povolení záměru, povolení k odstranění stavby, nařízení odstranění stavy/terénních úprav podle SZ s výjimkou případů uvedených v § 37 odst. 3 LZ
- v případech, kdy je možné, že jsou dotčeny zájmy na ochranu PLZ a ZPMV či lázeňských míst
- geologické práce spojené se zásahem do pozemku v OP v případech, kdy je jiným správním úřadem vydáváno rozhodnutí a není nutné vydávat závazné stanovisko k těmto pracím
3. Kdo bude vyřizovat moji žádost o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření k záměrům v OP a /nebo LM? [zpět]
Nejprve si ověřte, v jakém ochranném pásmu PLZ nebo ZPMV či lázeňském území LM se záměr nachází, což můžete učinit na stránce Ochranná pásma zdrojů a lázeňská místa. Na stránce Rozdělení referentů podle lokalit naleznete jméno odborného referenta, který bude vyřizovat Vaši žádost. Kontakty na odborné referenty oddělení ČIL naleznete na stránce Kontakty – oddělení ČIL.
V ochranných pásmech ZPMV, jejichž výtěžkem je minerální voda s obsahem rozpuštěných pevných látek nižším než 1 g/l nebo rozpuštěného oxidu uhličitého nižším než 1 g/l a jejichž ochranná pásma se nepřekrývají s ochrannými pásmy ostatních zdrojů osvědčených podle LZ vydává závazné stanovisko k výše uvedeným činnostem místně příslušný vodoprávní úřad. V těchto případech se obraťte na referenta místě příslušného vodoprávního úřadu.
4. Platí se správní poplatek při podání žádosti o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL? [zpět]
Ne, správní poplatek se neplatí. Žádné činnosti prováděné ČIL nejsou zpoplatněny.
5. Jaká je lhůta pro vyřízení žádosti o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL? [zpět]
Rozhodnutí
V souladu s § 71 odst. 3 SŘ, se ČIL vyjadřuje do 30 dní od doručení žádosti (zahájení správního řízení). K tomu se připočítává doba až 30 dnů, jestliže je třeba nařídit ústní jednání nebo místní šetření nebo jde-li o zvlášť složitý případ.
Lhůta pro vydání rozhodnutí může být delší než výše uvedené, jestliže je správní řízení přerušeno (§ 64 SŘ).
Závazné stanovisko
V souladu s § 149 odst. 4 SŘ, se ČIL vyjadřuje do 30 dní od doručení žádosti. K tomu se připočítává doba až 30 dnů, jestliže je třeba nařídit ohledání na místě nebo jde-li o zvlášť složitý případ.
Lhůta pro vydání závazného stanoviska může být delší, pokud žádost trpí vadami. Po dobu odstraňování vad žádosti lhůta pro vydání závazného stanoviska neběží a od doby odstranění vad žádosti počíná běžet nová lhůta pro vydání závazného stanoviska, tj. maximálně dalších 30 dní (§ 149 odst. 5 SŘ).
Vyjádření
ČIL vydává vyjádření do 30 dnů od podání žádosti nebo vyžádání stavebním úřadem v souladu s § 178 odst. 1 SZ. Tato lhůta může být ČIL prodloužena až o 30 dnů, jestliže je zapotřebí nařídit ohledání na místě nebo jde-li o zvlášť složitý případ (§ 178 odst. 2 SZ). Nevydá-li ČIL vyjádření k záměru podle SZ ve lhůtě pro jeho vydání, pak v souladu § 178 odst. 3 SZ platí, že vydal souhlasné vyjádření bez podmínek.
6. Kde naleznu formulář žádosti o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL? [zpět]
Formuláře k žádostem naleznete v podkategorii Kdy a jak kontaktovat oddělení ČIL, formuláře k žádostem. Žádost o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL můžete sepsat i vlastní. Vlastní žádost by měla obsahovat popis záměru (minimálně název záměru), jeho polohu (alespoň parcelní číslo a katastrální území nebo souřadnice v S-JTSK) a kontakt na žadatele vč. telefonního čísla pro urychlení zpracování žádosti v případech nejasností.
7. Jakým způsobem se podává žádost o rozhodnutí/závazné stanovisko/vyjádření ČIL? [zpět]
Veškerá podání určená Ministerstvu zdravotnictví je třeba úřadu adresovat prostřednictvím podatelny, případně elektronické podatelny. Z tohoto důvodu kontaktujte ČIL přednostně prostřednictvím datové schránky Ministerstva zdravotnictví (ID DS: pv8aaxd), případně elektronickou poštou s uznávaným elektronickým podpisem (pouze na emailovou adresu podatelna@mzd.gov.cz), poštou či osobně na podatelně Ministerstva zdravotnictví (adresa: Palackého náměstí 375/4, 128 00 Praha 2). Viz Ministerstvo zdravotnictví Kontakty.
Pokud od ČIL požadujete vyjádření k záměru podle SZ, můžete podání učinit přes portál stavebníka. Přesto doporučujeme učinit podání výše uvedeným způsobem, tj. přes podatelnu Ministerstva zdravotnictví. Důvodem je momentálně snazší a rychlejší zpracování žádosti.
8. Je možné v OP realizovat vertikální kolektory (vrty) pro tepelná čerpadla? [zpět]
Realizace vrtů pro tepelná čerpadla je v OP omezena či zakázána vyhláškou MZ č. 51-1959 Ú.l. (viz Související legislativa) a příslušnou vyhláškou o OP (viz Ochranná pásma zdrojů a lázeňská místa). V OP I. stupně stanoveném pro území vymezené kruhem o poloměru do 50 m od zdroje, v pásmu fyzické ochrany zdroje a v I. OP PLZ peloidu jsou podle LZ zakázány všechny činnosti s výjimkou těch, které jsou nutné v zájmu ochrany a využívání zdroje. Vrty pro tepelná čerpadla zde tedy není možné realizovat.
Vrty pro tepelná čerpadla podle metodického pokynu MMR ČR nevyžadují jakékoliv povolení podle SZ. K jejich realizaci je třeba závazné stanovisko ČIL (zpravidla dle § 37 odst. 2 písm. b) a f) a odst. 4 LZ).
9. Je možné v OP realizovat vrtané studny či hydrogeologické průzkumné vrty pro vrtané studny? [zpět]
Ano, možné to je s několika omezeními. Ty jsou dány příslušnou vyhláškou o ochranných pásmech (viz Ochranná pásma zdrojů a lázeňská místa), vyhláškou MZ č. 51-1959 Ú.l. (viz Související legislativa) a hloubkou, která je omezena na 30 m v případě lokalit, jejichž ochranná pásma byla stanovena před rokem 2001, pokud není dostatečně zdůvodněna hloubka větší (toto je omezeno interním předpisem ČIL). V OP I. stupně stanoveném pro území vymezené kruhem o poloměru do 50 m od zdroje, v pásmu fyzické ochrany zdroje a v I. OP PLZ peloidu jsou podle LZ zakázány všechny činnosti s výjimkou těch, které jsou nutné v zájmu ochrany a využívání zdroje. Vrtané studny a hydrogeologické průzkumné vrty zde tedy není možné realizovat.
Realizace hydrogeologického průzkumného vrtu musí v OP vždy předcházet stavbě vrtané studny. K realizaci hydrogeologického průzkumného vrtu je potřeba závazné stanovisko ČIL (dle § 37 odst. 2 písm. f) a odst. 4 LZ). Ke stavbě vrtané studny je potřeba vyjádření ČIL (dle § 37 odst. 3 LZ). K jímání podzemní vody z vrtané studny je potřeba závazné stanovisko ČIL (dle § 37 odst. 2 písm. e) LZ). Vyjádření ke stavbě vrtané studny a závazné stanovisko k odběru podzemních vod bude ČIL vydáno až po doložení závěrečné zprávy o provedeném hydrogeologickém průzkumném vrtu.
Realizace průzkumných vrtů nebo vrtaných studní, které se nachází v LM a mimo OP není ČIL nijak omezována a je tak možné realizovat vrtanou studnu bez předchozí realizace hydrogeologického průzkumného vrtu. Ve vnitřním území LM ČIL vydává vyjádření ke stavbě vrtané studny a závazné stanovisko k odběru podzemních vod. Ve vnějším území LM vydává ČIL závazné stanovisko k odběru podzemní vody z vrtané studny a stavba vrtané studny zde může být povolena bez vyjádření ČIL.
10. Je možné v OP realizovat kopané studny? [zpět]
Ano, možné to je. Z hlediska ochrany PLZ a ZPMV preferuje ČIL tento typ studny před studnami vrtanými. Realizace kopaných studní je omezena příslušnou vyhláškou o ochranných pásmech (viz Ochranná pásma zdrojů a lázeňská místa) a vyhláškou MZ č. 51-1959 Ú.l. (viz Související legislativa). V OP I. stupně stanoveném pro území vymezené kruhem o poloměru do 50 m od zdroje, v pásmu fyzické ochrany zdroje a v I. OP PLZ peloidu jsou podle LZ zakázány všechny činnosti s výjimkou těch, které jsou nutné v zájmu ochrany a využívání zdroje. Kopané studny zde tedy není možné realizovat.
Ke geologickým pracím prováděným v rámci realizace kopané studny je třeba rozhodnutí nebo závazné stanovisko nebo vyjádření ČIL v závislosti na situaci stavby (dle § 37 odst. 4 LZ). Ke stavbě kopané studny je potřeba vyjádření ČIL (dle § 37 odst. 3 LZ). K jímání podzemní vody z kopané studny je potřeba závazné stanovisko ČIL (dle § 37 odst. 2 písm. e) LZ).
11. Co je potřeba doložit k žádosti o závazné stanovisko ČIL k realizaci průzkumného hydrogeologického vrtu? [zpět]
K žádosti je potřeba doložit projekt průzkumných prací, který musí být vypracován osobou s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie. V případě zastupování investora/stavebníka je třeba rovněž doložit plnou moc.
12. Co je potřeba doložit k žádosti o vyjádření a závazné stanovisko (případně rozhodnutí) ČIL k realizaci kopané/vrtané studny/vrtů pro tepelné čerpadlo? [zpět]
K žádosti je potřeba doložit projekt studny/vrtů pro tepelné čerpadlo a vyjádření osoby s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie. Pro vrtané studny v OP je třeba namísto vyjádření osoby s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie doložit závěrečnou zprávu o provedeném průzkumu. V případě zastupování investora/stavebníka je třeba rovněž doložit plnou moc.
13. Plánuji vybudovat domácí čistírnu odpadních vod (ČOV). Jaké dokumenty mám přiložit k žádosti o vyjádření ČIL ke stavbě a závazné stanovisko ČIL k vypouštění předčištěných vod z ČOV? [zpět]
K žádosti je třeba doložit projektovou dokumentaci. V případě, že se jedná o ČOV se zasakováním do vod podzemních je třeba vyjádření osoby s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie. Pokud zastupujete investora/stavebníka je třeba doložit plnou moc.
14. Plánuji postavit rodinný dům/rekreační objekt. Bude se ČIL vyjadřovat k této stavbě? Jaké dokumenty mám přiložit k žádosti o vyjádření? [zpět]
Pokud se stavba nachází v OP I. stupně či vnitřním území LM, pak podle § 37 odst. 3 písm. a) LZ potřebujete vyjádření ČIL k rozhodnutí o povolení záměru podle SZ. K žádosti je třeba doložit projektovou dokumentaci a plnou moc, pokud zastupujete investora/stavebníka.
Jestliže se stavba nachází v OP II. stupně a současně nezasahuje do hloubky více než 6 metrů pod úroveň terénu, lze podle § 37 odst. 3 písm. b) bodu 2. LZ vydat potřebná rozhodnutí k řešené stavbě bez vyjádření ČIL. Stavba však musí být zároveň v souladu s územně plánovací dokumentací. Přestože po vás i v tomto případě může místně příslušný stavební úřad požadovat vyjádření ČIL k řešené stavbě, ČIL pravděpodobně využije ustanovení § 178 odst. 3 SZ, tj. nepřistoupí k vydání vyjádření a po uplynutí lhůty 30 dnů od podání Vaší žádosti bude v souladu s tímto ustanovením SZ považováno, že vydal souhlasné vyjádření. Výše uvedené neplatí v případech, kdy jsou v rámci jednoho řízení pro stavbu rodinného domu/rekreačního objektu řešeny i doprovodné stavby typu vrtaná studna, ČOV nebo tepelné čerpadlo s vertikálními kolektory (vrty), tedy obecně stavby, které představují riziko pro PLZ a/nebo ZPMV. V těchto případech vždy potřebujete vyjádření ČIL k rozhodnutí o povolení záměru podle SZ.
Ve vnějším území LM není ČIL LZ zmocněn vydávat vyjádření pro řízení podle SZ a případný Váš požadavek o vydání vyjádření je zcela zbytný.
15. Plánuji přestavbu/rekonstrukci stavby ve vnitřním území LM/OP I. stupně. Je potřeba vyjádření ČIL? [zpět]
Podle § 37 odst. 3 písm. a) LZ lze vydat povolení záměru k přestavbě/rekonstrukci bez vyjádření ČIL, pokud se jedná o stavební úpravy, při nichž se zachovává půdorysné a výškové ohraničení stavby a zároveň nedochází ke změně v užívání stavby. Přestože po vás i v tomto případě může místně příslušný stavební úřad požadovat vyjádření ČIL k řešené stavbě, ČIL pravděpodobně využije ustanovení § 178 odst. 3 SZ, tj. nepřistoupí k vydání vyjádření a po uplynutí lhůty 30 dnů od podání Vaší žádosti bude v souladu s tímto ustanovením SZ považováno, že vydal souhlasné vyjádření.
16. Je nutné vyjádření ČIL k realizaci liniové stavby (vedení kNN/kVN, vodovodní/kanalizační/plynovodní přípojka, silnice, cesta…) v OP II. stupně či vnějším území LM? [zpět]
V OP II. stupně lze podle § 37 odst. 3 písm. b) bodu 3. LZ vydat potřebná rozhodnutí podle SZ k řešené stavbě bez vyjádření ČIL, pokud liniová stavba nezasahuje do hloubky více než 2 metry pod úroveň terénu. Přestože po vás i v tomto případě může místně příslušný stavební úřad požadovat vyjádření ČIL k řešené stavbě, ČIL pravděpodobně využije ustanovení § 178 odst. 3 SZ, tj. nepřistoupí k vydání vyjádření a po uplynutí lhůty 30 dnů od podání Vaší žádosti bude v souladu s tímto ustanovením SZ považováno, že vydal souhlasné vyjádření.
Ve vnějším území LM není ČIL LZ zmocněn vydávat vyjádření pro řízení podle SZ a případný Váš požadavek o vydání vyjádření je zcela zbytný.
17. Je nutné vyjádření ČIL ke stanovení ochranných pásem vodního zdroje či jejich změnám, pokud se navržená ochranná pásma vodního zdroje budou nacházet v OP a/nebo LM? [zpět]
Ne, ČIL není LZ zmocněn vyjadřovat se ke stanovení ochranných pásem vodního zdroje, která stanoví místně příslušný vodoprávní úřad opatřením obecné povahy v souladu s § 30 VZ, či jejich změnám.
K případným kolizím mezi opatřením obecné povahy a LZ (a vyhláškou OP) může docházet jedině tehdy, pokud nebyla respektována omezení daná LZ a příslušnou vyhláškou (např. došlo k realizaci vodního zdroje, i přes zákaz této činnosti v OP nebo ochranná pásma vodního zdroje zasahují do OP I. stupně). Ochranná pásma vodního zdroje, která mají být stanovena v LM zpravidla nevytvářejí konfliktní situace, protože smyslem LM je vytvoření prostředí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, což bezprostředně nesouvisí s ochrannou povrchových nebo podzemních vod.
18. Je nutné vyjádření ČIL ke schválení havarijního plánu zpracovaného podle § 39 odst. 2 VZ, pokud se týká záměru (provozu) nacházejícího se v OP a/nebo LM? [zpět]
Ne, ČIL není LZ zmocněn vyjadřovat se ke schválení havarijních plánů zpracovaných podle § 39 odst. 2 VZ, či jejich změnám.
Povinnosti stanovené VZ považuje ČIL za dostatečné při zacházení se závadnými látkami v OP. Při zacházení s těmito látkami pouze na území LM nedochází k vytváření dalších rizik, protože smyslem LM je vytvoření prostředí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, což bezprostředně nesouvisí s ochrannou povrchových nebo podzemních vod.