Zveřejnění výstupů první klíčové aktivity projektu PodUP
Ministerstvo zdravotnictví ČR zveřejňuje první výstup projektu „Podpora uživatelů a neformálních pečujících v jejich zapojování do systému péče o duševní zdraví a do hodnocení jeho kvality“, zkráceně PodUP (registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_031/0004254). Projekt je realizován s podporou Operačního programu Zaměstnanost plus a spolufinancován Evropskou unií z Evropského sociálního fondu plus.
V rámci první klíčové aktivity projektu byla vytvořena metodika s názvem „Jak vytvořit plán zapojování peer pracovníků a peer pečujících v oblasti péče o duševní zdraví“. Tento dokument vznikl ve spolupráci projektového týmu PodUP a pracovní skupiny, která se věnuje tématu zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním a jejich blízkých. Děkujeme všem členům projektového týmu za odborný přístup a spolupráci při tvorbě metodiky.
Cílem projektu PodUP – a zároveň obecným cílem v oblasti péče o duševní zdraví – je podporovat aktivní účast lidí se zkušeností s duševním onemocněním a jejich neformálních pečujících v procesech, které se jich přímo týkají. Jde zejména o zapojování do rozhodovacích procesů na úrovni krajských úřadů, obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a poskytovatelů péče. Zároveň se počítá s jejich přímou účastí v péči o uživatele a klienty služeb.
Ve čtyřech zapojených krajích tak vznikne v rámci další klíčové aktivity plán zapojení lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících. Metodika, která nyní vznikla, bude sloužit jako praktický návod pro tvorbu těchto plánů. Určena je především úředníkům na krajských úřadech, kteří budou zodpovědní za jejich zpracování, a dalším odborníkům, kteří se na jejich vzniku budou podílet.