Výskyt svrabu v ČR narůstá, není ale důvod k panice. Onemocnění lze efektivně zvládnout díky informacím a prevenci

Vytvořeno: 3. 7. 2025 Poslední aktualizace: 4. 7. 2025

Od začátku roku do 30. června 2025 bylo v České republice zaznamenáno 5021 případů svrabu. Toto číslo není důvodem
k panice, ale upozorněním, že je potřeba věnovat pozornost prevenci, včasné diagnóze a správné léčbě. Svrab je totiž onemocnění, které lze díky dnešním léčebným možnostem dobře zvládnout.

Proč se svrab vrací?

Svrab se ve světě vyskytuje velmi často, každý rok se s ním setká 200 až 300 milionů lidí. Jeho výskyt má cyklický charakter, menší epidemie se objevují zhruba každých 15 až 20 let. Tyto cykly jsou ovlivněny mnoha faktory, jako jsou změny v imunitě populace, přelidnění, migrace, zvýšený cestovní ruch nebo také snížená úroveň prevence.

Kdo je ohrožen?

Svrab může postihnout kohokoliv, bez ohledu na věk či sociální status. Zvýšené riziko představuje pobyt v kolektivních zařízeních, jako jsou ubytovny, domovy pro seniory, lůžková zdravotnická zařízení či školky. V riziku případné infestace jsou také zaměstnanci těchto zařízení, kteří vykonávají pečovatelskou či ošetřovatelskou péči, a jejich blízcí.

Jak se svrab přenáší?

Svrab je velmi infekční. Původcem onemocnění je drobný roztoč, zákožka svrabová Přenáší se především přímým kontaktem, zejména pokud je intenzivní, jako je spaní ve společné posteli nebo pohlavní styk. Může se ale přenést i nepřímo, například prostřednictvím kontaminovaného ložního prádla, ručníků, oděvů nebo textilií v nábytku.

Zákožka dokáže mimo hostitele přežít až 3 dny a je schopna se během několika minut zavrtat do kůže nového nositele. Na první pohled ale přítomnost svrabu např. na ložním prádle neodhalíte. 

Jak svrab poznat?

Typickým příznakem je silné svědění, které se často zhoršuje v noci při zahřátí v posteli. Kožní vyrážka se nejčastěji vyskytuje v oblasti mezi prsty, zápěstí, kolem pasu nebo v genitální oblasti. U dětí se může objevit i na obličeji a na vlasaté části hlavy. 

Jak se svrab léčí?

Léčba svrabu je účinná a dostupná. Používají se speciální masti a krémy, které je třeba důkladně aplikovat na celé tělo od krku dolů. U malých dětí se doporučuje ošetřit i obličej a vlasatou část hlavy. Po aplikaci se ruce nesmí mýt, aby se přípravek mohl dobře vstřebat a působit.

Je důležité, aby léčba nebyla pouze jednorázová, ale opakovaná podle doporučení lékaře, protože jediná aplikace nestačí. Během léčby se nedoporučuje mýt, aby nedošlo k odstranění přípravku.

Péče o prostředí a prevence dalšího šíření

Důležitou a nezbytnou součástí léčby je také úprava domácího prostředí a péče o osobní věci:

  • prádlo, ručníky a ložní prádlo je třeba prát na teplotu minimálně 60 °C a důkladně vyžehlit,
  • předměty, které není možné prát na vyšší teploty, jako například bačkory nebo plyšové hračky, je vhodné uložit do uzavřených plastových pytlů na 3 až 7 dní nebo ošetřit vhodným insekticidním přípravkem,
  • matrace a postele je třeba důkladně vyčistit, případně ošetřit insekticidem a nechat dobře vyschnout,
  • použité krémy a masti je nutné zlikvidovat. 

Důležitost léčby všech blízkých kontaktů

Pro úspěšné zvládnutí onemocnění je nutné léčit současně všechny osoby, které byly v úzkém kontaktu s nemocným, i pokud ještě nemají příznaky. Zahrnuje to i intimní domácí a sexuální kontakty za poslední měsíc.

Svrab lze zvládnout

I když mohou nepříjemné příznaky přetrvávat i několik týdnů po úspěšné léčbě, není důvod k obavám. Svrab je onemocnění, které je možné dobře zvládnout, pokud je dodržena správná léčba a preventivní opatření. Důležité je kontaktovat všechny blízké kontakty, se kterými přišel nakažený do styku a navštívit praktického lékaře či dermatologa, který zvolí správnou formu léčby. 

Včasná diagnostika, pečlivá léčba a důsledná prevence jsou klíčem k úspěšnému zvládnutí svrabu. Pokud máte podezření na svrab, neváhejte kontaktovat svého lékaře. Správnými kroky můžete ochránit sebe i své blízké.