V pražském O2 universu se koná konference Global Evidence Summit 2024

Vytvořeno: 10. 9. 2024 Poslední aktualizace: 10. 9. 2024

V termínu 10. 9.–13. 9. 2024 se koná v pražském O2 universu konference Global Evidence Summit 2024 (GES 2024). Global Evidence Summit lze jen stěží začleňovat mezi klasické, běžné konference. Jde o mezinárodní událost, která je organizována jednou za čtyři roky světovými lídry v oblasti praxe založené na důkazech. Jejím posláním je poskytnout platformu pro diskusi o zásadních otázkách napříč různými odvětvími, včetně zdravotnictví, vzdělávání, sociální spravedlnosti, životního prostředí či změny klimatu. Tentokrát bude dějištěm Praha, srdce Evropy. Letošní ročník se může pyšnit rekordním počtem zaregistrovaných účastníků, a to kolem 1900 z celého světa.

Mezi nejdůležitější agendy Global Evidence Summitu 2024 patří agenda udržitelného rozvoje, význam integrity výzkumu při zpřístupňování výsledků, síla synergie v syntéze důkazů, překlad a implementace důkazů, prosazování lepší komunikace a používání důkazů, od globálních důkazů k místnímu dopadu.

Světová zdravotnická organizace zahájí oficiálně během konference GES24 činnost nové Globální aliance pro vědecké důkazy tzv. Global Alliance for Evidence. V reakci na globální výzvy, mezi které patří například změny klimatu, nebo krize v oblasti veřejného zdraví, bude koalice usilovat o zlepšení vzájemné spolupráce a koordinace mezi klíčovými partnery a stranami. Cílem koalice je pokročit v institucionalizaci procesů zaměřených na přenos důkazů do politiky a integrovat různé pracovní postupy v oblasti přenosu důkazů.

Výraznou českou stopu na této akci zanechají hostitelské organizace Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR), které tuto akci zaštiťuje, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) a Národní institut kvality a excelence zdravotnictví (NIKEZ), který se prostřednictvím svého Metodického centra a jeho třech mezinárodních center, České Cochrane Centrum, České JBI centrum excellence a Síti českých GRADE center výrazně podílí na organizaci této mezinárodní akce a také tuto akci před šesti lety pro Českou republiku ve velké konkurenci získal.

Organizačními partnery GES 2024 jsou mezinárodní organizace působící na poli medicíny založené na důkazech (EBM) Cochrane, JBI, Guidelines International Network (GIN) a Campbell Collaboration. Co-sponzorem této akce se stala Světová zdravotnická organizace (WHO).

 

NIKEZ představí svou činnost hned na několika frontách:

Vědecká rada

Odborný program celé akce zajišťuje vědecká rada. Jejím předsedou je vedoucí Metodického centra NIKEZ Dr. Miloslav Klugar.

Plenární řečníci

Českou odbornou komunitu na poli praxe založené na důkazech budou jako plenární řečníci reprezentovat ředitel ÚZIS prof. Ladislav Dušek. a zástupkyně vedoucího metodického centra NIKEZ, Dr. Jitka Klugarová.

Jako další plenary speakers vystoupí další přední odborníci v oblasti EBM jako např. vědecký ředitel  WHO Sir prof. Jeremy Farrar, prof. David R. Williams,, působící na Harvardské univerzitě či prof. Holger Schünemann, který je mj. předsedou Guidelines International Network a spolupředseda GRADE Working Group.

Pozvané speciální sekce

V programu Global Evidence Summit jsou zařazeny také vyžádané speciální sekce.

Národní screeningové centrum (NSC) představí v úterý 10. 9. 2024 sekci „Czech National Screening Centre: example of knowledge translation of cancer screening in the European and in the national context“.

Metodické centrum Národního institutu kvality a excelence zdravotnictví (NIKEZ) bude v úterý prezentovat svou činnost v sekci „National Guideline and Synthesis Development within the National Institute for Quality and Excellence in Health (NIKEZ) in the Czech Republic“.

Součástí dobré praxe zdravotnictví založeného na důkazech je zapojení všech relevantních stakeholderů, včetně pacientů a pacientských organizací. To bude představeno v příspěvku Empowering Engagement: Integrating Patients and the Public in Guideline and Health Policy Development. Celý summit splnil podmínku „Patiens included“ a zástupci pacientů jsou zastoupeni ve všech důležitých radách summitu.

Jednotlivé odbornosti budou mít také zastoupení. Čeští odborníci na poli hyperbarické medicíny představí svou činnost v sekci „Diving Deep into Evidence: The Role of Hyperbaric Medicine within Evidence-Based Medicine“.

Další oblastí, v níž se uplatňuje přístup založený na důkazech, je např. pedagogika. O tom bude pojednávat páteční sekce „Evidence-based Education, Synthesis and Guideline development in Pedagogy“ vedená kolegy z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Výstavní stánek

Národní institut kvality a excelence zdravotnictví (NIKEZ) bude mít také svůj výstavní stánek, a to v hlavním výstavním prostoru pod číslem B11.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?