Ministr zdravotnictví Válek jednal se slovenskou ministryní zdravotnictví

Vytvořeno: 16. 8. 2024 Poslední aktualizace: 16. 8. 2024

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se na Slovensku setkal s ministryní zdravotnictví Zuzanou Dolinkovou. Při bilaterálním jednání spolu řešili přeshraniční elektronickou preskripci, podporu domácích výrobců léků, problematiku paralelního obchodu, tvorbu nadměrných zásob léčiv v EU, léčivé přípravky používané k léčbě tuberkulózy a jejich zajišťování, i rámcovou smlouvu o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb. Na závěr bilaterálního jednání podepsali ministři zdravotnictví Memorandum o spolupráci v oblasti lékové politiky, na čemž se obě strany dohodly v průběhu únorového jednání v Praze.

Při bilaterálním jednání ministr Válek upozornil na potřebu umožnit přeshraniční výměnu eReceptů mezi Českou a Slovenskou republikou. „Již nyní má pacient možnost vyzvednout léky na český eRecept v Polsku, Chorvatsku, Španělsku, Estonsku a Lotyšsku. Připravujeme, aby to bylo možné i v dalších zemích. Velmi bychom ale uvítali, pokud by se také Slovensko zapojilo do přeshraniční výměny eReceptů. Vzhledem k počtu českých občanů cestujících denně na Slovensko, nebo zde trvaleji pobývajících, by možnost využívat tuto službu výrazně zkvalitnila a zjednodušila jejich život. ČR je připravena poskytnout slovenským kolegům pro nastavení výměny mezi ČR a SR veškerou součinnost,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podepsaným Memorandem o spolupráci v oblasti lékové politiky a zdravotnických prostředků se Česká a Slovenská republika dohodly, že obě strany budou spolupracovat na vytváření podmínek pro rychlejší vstup inovativních léčiv, nových generických léčiv a biosimilárních léčiv na trh a společně se zapojovat do nových projektů a vzájemně si vyměňovat informace a zkušenosti. Spolupráce bude probíhat zejména v oblastech řešení nedostupnosti léčiv, paralelním obchodu, otázkách úhrad léčiv a zdravotnických prostředků a jejich uvádění na trh a farmako-ekonomickém hodnocení zdravotnických technologií.

Tématem pracovního cesty byla také možná podpora domácích výrobců léků, problematika paralelního obchodu a tvorba nadměrných zásob léků. „Česká republika podporuje posílení výroby léčiv v rámci Evropské unie, zvýšení diverzifikace dodavatelského řetězce a snížení závislosti na třetích zemích. Podporujeme také veškeré návrhy vedoucí ke zvýšení dostupnosti léků a zejména povinnost uvádět jednotlivé nové léky bez prodlení na trhy všech členských států,” řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň.

Jednání se dotklo také vlivu vnitrostátních opatření na dostupnost léčiv v Evropské unii. Některé členské státy Evropské unii totiž v rámci snah zajistit dostatek léčiv přikročily k jednostranným národním opatřením. Jde především o Německo, které v červenci 2023 přijalo novelu zákona, která může mít negativní dopad na dostupnost léčiv v ČR a dalších členských státech.

Na červnovém jednání Rady ministrů zdravotnictví EPSCO následně došlo k výrazné podpoře iniciativy ministra zdravotnictví Vlastimila Válka proti vytváření nadměrných zásob léčiv na národní úrovni bez zohlednění výrobních kapacit, které by vedlo k ohrožení dodávek léčiv do jiných členských států. Českou iniciativu proti excesivním národním zásobám léků podpořilo 19 členských států Evropské unie i Evropská komise. Mezi těmito členskými státy byla i Slovenská republika.

Ministři a jejich expertní delegace si také vyměnili informace týkající se pokroku ve vyjednávání rámcové smlouvy o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb. Na české straně pokračuje vnitrostátní legislativní proces, který byl zahájen v červenci 2024. Spolu se slovenskými kolegy ještě jednáme o několika drobných textových připomínkách. Cílem za Českou republiku je bez dalších zbytečných průtahů předložit návrh na sjednání smlouvy do mezirezortního připomínkového řízení a následně vládě ještě letos v září.


Jste spokojeni s obsahem této stránky?