Ministerstvo zdravotnictví udělilo záštitu celostátní osvětové kampani pro včasnou léčbu vad páteře v ČR a SR. Svým rozsahem je bezprecedentní

Vytvořeno: 28. 9. 2024 Poslední aktualizace: 4. 10. 2024

 

 

Idiopatická skolióza a Scheuermannova kyfóza jsou nejčastější vady páteře, které společně postihují až 10 % dětské a dospívající populace. Při pozdním záchytu a léčbě mohou vést k celoživotním chronickým bolestem nebo tělesné dysmorfii s významným negativním vlivem na kvalitu života. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělil záštitu osvětové kampani, která si dává za cíl signifikantně zvýšit počet včas léčených pacientů. Dalším záměrem je zvýšení kvality života pro dospělé pacienty s pozdní diagnózou, včetně podpory probíhajícího vývoje speciálního rehabilitačního cvičení a alternativních metod analgezie. Sekundárním cílem je dosáhnout úspor státního rozpočtu na snížené produktivitě, invalidních důchodech a výdajích na zdravotní péči. Česko-slovenský projekt se od zahraničních odlišuje tím, že se zaměřuje současně na zdravotníky i laickou veřejnost. Kromě idiopatické skoliózy se také jako první celostátní projekt na světě věnuje i druhé nejčastější vadě páteře, Scheuermannově kyfóze.

Osvětová kampaň se zaměřuje na širokou škálu aktivit, mezi něž se řadí: přednášky na lékařských kongresech a konferencích, přednášky na nemocničních seminářích, spolupráce s lékařskými organizacemi, publikace v odborných periodicích, šíření osvěty v médiích pro širokou veřejnost, distribuce tištěných průvodců, webové stránky, provozování pacientských skupin a mnoho dalších.

Iniciátorem projektu je Bc. et Bc. Tadeáš Řáha, student Katedry marketingové komunikace a PR FSV UK, zástupce nadace Scheuermann’s Disease Fund pro Česko a Slovensko, a pacient se Scheuermannovou kyfózou: „Chronická bolest mi mnoho bere, ale na druhou stranu mi dodává nesmírnou motivaci přispět k tomu, aby se současní dětští pacienti již v budoucnu nemuseli trápit. Jsem proto vděčný našim partnerům, zdravotníkům a pacientům za podporu, kterou nám projevují. Zvláštní poděkování patří panu ministru Válkovi a jeho týmu. Záštitou naší kampaně vysílají veřejnosti signál, že mají aktivní snahu nepříznivý stav situace řešit. Jsme ve všech směrech otevřeni konstruktivní, pozitivní spolupráci a vzájemné zpětné vazbě, která povede k reálnému zlepšení kvality života pro dětské i dospělé pacienty,“ uvedl. Klíčovou roli dle něho hraje také diskuze s Národním screeningovým centrem na téma kontrolního mechanismu včasného záchytu. Zdůrazňuje, že projekt je vždy otevřen námětům a připomínkám zdravotníků i pacientů, které mohou zasílat na e-mailovou adresu info@scheuermannova-choroba.cz.

Druhou záštitu udělila projektu mezinárodní nadace Scheuermann’s Disease Fund. „Tadeáš Řáha a jeho kolegové odvádí výbornou práci v edukaci laické veřejnosti i lékařské komunity, když se snaží rozšířit informaci o důležitosti včasného záchytu pro úspěšnou léčbu vad páteře. Když je záchyt opožděný, s věkem se objevují signifikantní degenerativní změny,“ sdělil zakladatel nadace Doug Strott. Třetí záštitu udělili Mladí lékaři. ,,Obecně vnímáme téma prevence a osvěty o nemocích, kterým se dá buď vhodnou úpravou životního stylu předcházet, nebo které je možno při jejich včasném záchytu lépe a účinněji léčit, jako nadmíru důležité. Proto jako spolek Mladí lékaři velice podporujeme tuto iniciativu, která přesně ve výše zmíněných intencích cílí na lidi s Scheuermannovou chorobou a idiopatickou skoliózou„, řekl předseda spolku MUDr. Albert Štěrba. Partnery jsou Česká pediatrická společnost JEP a Institut komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. V institutu sídlí Katedra marketingové komunikace a PR, na které se osvětová kampaň uskutečňuje. Z její dilny vzešly v minulosti projekty jako např. Medici pro očkování, kampaň na podporu zákazu kouření v restauracích nebo iniciativa pro zvýšení účasti na onkologickém screeningu. „Téma zdraví je pro naši katedru dlouhodobě klíčovou záležitostí, které se intenzivně věnujeme, zejména z pohledu komunikace. Jsme hrdí na to, že tato osvětová kampaň vzešla přímo z řad našich studentů a těšíme se na její další výstupy,“ uvedla vedoucí katedry, Ing. Petra Koudelková, PhD.“ V části osvětové kampaně, která míří na pacienty s pozdní diagnózou, hraje důležitou roli Bc. Martin Francúz z IKKOS Centra v Bratislavě. Vystudovaný kondiční trenér, který je rovněž nositelem onemocnění, se již 5 let věnuje projektu, který nemá obdoby – vývoji specializovaného cvičebního systému pro pacienty s pozdní diagnózou Scheuermannovy choroby. „I dospělí pacienti mohou mít šanci žít život bez bolesti, a v některých případech i progresivně sportovat,“ dodává naději. Tento projekt prezentoval na nedávném Dni fyzioterapeutov v Banské Bystrici, kde se setkal se značným ohlasem.

Pro včasnou diagnostiku a léčbu obou vad páteře mohou zdravotníci, rodiče i pacienti využít v kritickém věku dítěte od 9 do 17 let (u některých forem idiopatické skoliózy již od narození) využít průvodce, který je k dispozici v českém i slovenském jazyce.

Zkušenosti z česko-slovenské osvětové kampaně poslouží jako základní kámen pro globální projekt založený na síti ambasadorů, kteří budou realizovat lokální kampaně v zemích svého původu.

Více informací k osvětové kampani lze nalézt na scheuermannova-choroba.cz nebo scheuermannova-choroba.sk.

 

 

       

 

Přílohy


Jste spokojeni s obsahem této stránky?