Dneškem startuje největší investiční podpora českých nemocnic pro následující období 

Vytvořeno: 18. 12. 2024 Poslední aktualizace: 18. 12. 2024

Ministerstvo pro místní rozvoj dne 18. prosince vyhlásilo výzvy č. 103, 104 a 105 Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 (dále jen „IROP 2021-2027“) na podporu vzniku a modernizace urgentních příjmů. Pro české nemocnice to znamená, že mohou získat z EU podporu cca 3,8 miliardy korun na stavby a pořízení přístrojů a IT vybavení. Vzhledem k povinnosti zajistit na české straně spolufinancování projektů je reálné očekávat, že nakonec bude celkem do poloviny roku 2029 v této oblasti využito 5 miliard korun. Podpořeno může být až 97 nemocnic, které tvoří tzv. síť urgentních příjmů v České republice. O využití prostředků budou rozhodovat jednotliví zřizovatelé/zakladatelé nemocnic, kteří na základě konkrétních regionálních potřeb určí, jaké projekty budou předkládány.

Ministerstvo zdravotnictví, které na vyhlášení těchto výzev s Ministerstvem pro místní rozvoj intenzivně spolupracovalo, tak pokračuje v získávání prostředků z evropských fondů pro rozvoj českého zdravotnictví. Právě do podpory urgentních příjmů míří největší objem prostředků IROP 2021-2027, který ale mimo jiné dává dotace umožňující vznik nových mobilních specializovaných paliativních týmů a ambulancí nebo dalších center duševního zdraví. Předchozí IROP 2014–2020 umožnil v reakci na pandemii covid-19 modernizaci páteřní sítě nemocnic s urgentními příjmy za cca 18,5 mld. Kč.

Tzv. urgenty slouží jako místo prvního ošetření a vyšetření pacientů na vstupu do zdravotnického zařízení, a to bez ohledu, jakým způsobem byli na ošetření dopraveni – tedy zda byli transportováni do nemocnice zdravotnickou záchrannou službou nebo přišli sami bez doporučení lékaře z důvodu akutního problému. Urgenty jsou tedy určeny pro pacienty s náhle vzniklým závažným postižením zdraví, pacienty v přímém ohrožení života a také pacienty s náhlou změnou zdravotního stavu.  

Podpořené nemocnice budou muset zajistit, aby jejich urgentní příjmy fungovaly v souladu s metodickými doporučeními, materiálně-technickým a personálním standardem, podmínkou získání dotace bude ale např. nastavení základního systému hodnocení kvality péče. Sledovány budou muset být např. počty pacientů, kteří sice prošli tzv. triaží, tj. stanovením priority ošetření na základě závažnosti jejich stavu, ale na toto ošetření nevyčkali např. z důvodu dlouhé doby čekání.

Více informací k výzvám naleznete na:

IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 103. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (MRR) (gov.cz)

IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 104. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (PR) (gov.cz)

IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 105. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (ČR) (gov.cz)


Jste spokojeni s obsahem této stránky?