Respirátory končí, covid ne. Chystáme se na horší mutace, říká ministr Válek

Vytvořeno: 6. 3. 2022 Poslední aktualizace: 7. 3. 2022

Datum vydání: 5. 3. 2022
Zdroj: MF DNES/iDnes.cz
Autor: Petr Kolář


Na podzim nás čeká další vlna nákazy covidu. Možná bude horší a zákeřnější než ta omikronová, říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 v rozhovoru pro MF DNES. Jak to bude s totálním koncem proticovidových opatření?

Co říkáte rozšířenému názoru, že spolu s válkou na Ukrajině skončil covid? Minimálně to tak vnímají odpůrci proticovidových opatření…
Ukazuje se, že spousta skupin – včetně Chcíplého psa – které bojovaly a rozšiřovaly různé nesmysly ohledně covidu, dnes rozšiřují stejné nesmysly ohledně války na Ukrajině. Jsou to v podstatě všechno ruští trollové. Pro mě je to děsivá zkušenost, ale tak to je. Covid samozřejmě neskončil, omikron tady pořád je. Jsou tu stále pozitivně testované desítky tisíc lidí, v nemocnicích máme každý den hospitalizované nové lidi, každý den umírají desítky pacientů. 

V úterý 1. března bylo asi 11 a půl tisíce pozitivně testovaných, 2 864 hospitalizovaných a každý den umírá zhruba od 40 do 60 lidí. Čili se asi situace dramaticky nelepší, ne?
Absolutně s tím souhlasím. Opatření, která jsme zavedli – a která byla velmi správně zvolená a efektní – měla vždy čtyři cíle. Nezavírat školy. Maximálně umožnit volnočasové aktivity dětí včetně zájezdů na hory. Neochromit ekonomiku. Nezablokovat zdravotní systém. Vše se povedlo. Vlně covidu se nedá zabránit, vždy přijde na podzim – tento rok také přijde, je jen otázkou, jaká mutace viru. Jde ale o to, aby měla co nejméně dramatický průběh, co nejnižší vrchol a co nejméně postihla fungování státu. Povedlo se. Opatření ale nemohou zabránit, aby lidé leželi na jipkách, a zbytečným úmrtím. Tomu mohou zabránit pouze dvě opatření. Že se lidé nechají naočkovat a že mají dostatečně dostupnou kvalitní péči. Tu máme.

Neměla vaše vláda „kliku“ v tom, že omikron nebyl tak nebezpečný jako třeba předchozí varianta delta? Možná jste vše rozvolňovali až moc rychle, najednou testy odhalily i přes 50 tisíc nakažených denně. Nemyslíte?
Bezesporu bychom v případě delty některá opatření dělali jinak. Ale uvědomte si, že v prosinci byla dominantní delta, a my také rozvolnili. Omikron začal až v lednu. Měli jsme povinné testování ve školách a v zaměstnáních, ale neměli jsme povinné očkování, nouzový stav, restrikce provozních dob, nic jsme nezavřeli. Prostě jsme neměli drtivou většinu restrikcí, které ve stejnou dobu měli Němci, Rakušani, Angličani, Švédi, Dánové, Poláci, Slováci. A v žádném případě nemáme horší čísla než tyto země. Horší čísla v případě úmrtí a hospitalizace na jipkách jsou dány jen a pouze tím, že ti lidé nejsou naočkovaní. Především senioři a rizikoví pacienti. Kdyby bylo povinné očkování, mohli bychom spekulovat, zda by ta čísla nebyla nižší. Ale podívejme se na realitu. Rakousko má povinné očkování. Proočkovanost se příliš nezvýšila, rozdali pokuty a teď jsou v situaci, co dál. Další pokuty? Takový problém mají všechny země, které zavedly povinné očkování. My si na problém s proočkovaností zadělali před rokem a půl.

Čím?
Tehdejší vláda začala očkovat pozdě, pozdě objednala očkovací látky. Vystřídali se tady čtyři ministři zdravotnictví a každý to chtěl dělat jinak. V době, kdy celý svět intenzivně očkoval, měla vláda velice slabou kampaň.

Jako opozice jste za to celou dobu vládu kritizovali a slibovali, že až nastoupíte, bude očkovací kampaň lepší a efektivnější. Vaše kolegyně Helena Langšádlová slibovala „strategickou komunikaci“. A kde nic, tu nic. Kampaň neběží, očkování se téměř zastavilo. Možná i proto, že jste zrušili všechny výhody pro očkované lidi. Co vy na to?
Tak pokud člověku nevadí, že umře, nemá důvod se očkovat. To je vcelku logické, že jo. Helmu na kolo také nenosíte, že je to nařízeno, ale protože si nechcete při pádu rozbít hlavu. Pokud ano, žijete v jiném světě než já.

Souhlas. Kdybyste ovšem neříkali, že budete na rozdíl od předchozí vlády dělat skvělou kampaň, která lidi přesvědčí.
Máme očkovací kampaň. V době omikronu jsme proočkovali přes milion lidí a dali obrovské množství třetích dávek. To je také důvod, proč jsme vlnu omikronu zvládli mnohem lépe než okolní státy. Teď je potřeba, aby se očkovali především rizikoví pacienti – senioři. Pokud chcete nějakou výhodu, tak bez očkování vás při cestování téměř nikam nepustí. Většina zemí EU má daleko větší restrikce.

Ptám se na vaši kampaň a na strategickou komunikaci paní Langšádlové. Nic takového nevidím.
Teď děláme kampaň, která je cílena na ohrožené skupiny. Oslovujeme je cestou ministerstva zdravotnictví. Šéfem kampaně je šéf tiskového oddělení Ondřej Jakob, dělá ji intenzivně a velice dobře. Pak máme druhou fázi kampaně, kterou chceme spustit začátkem června, kdy chceme zvát aktivně do očkovacích center ve zdravotnických zařízeních seniory a rizikové pacienty dopisem pojišťovny. Třetí fáze kampaně nastane o prázdninách, kdy se chceme na podzimní vlnu připravit tím, že chceme očkovat všechny, kterým by hrozilo riziko hospitalizace. Na podzim budeme potřebovat dle mých odhadů proočkovat několik milionů obyvatel.

A dle vašeho názoru lidé přijdou? Zájem o očkování prudce klesl, očkovací centra se zavírala. Vážně si nemyslíte, že ony výhody pro očkované nějakou roli hrály?
Bezesporu to pro spoustu lidí nějakou roli hrálo. Stejně ale nejsou výhody z toho, že chodíte na screeningová vyšetření, máte zdravou životosprávu, nekouříte, neberete drogy. Výhodu z toho také nemáte, kromě toho, že je váš zdravotní stav lepší, že na některé nemoci neumřete, že se dají včas léčit. To je otázka přístupu demokratického státu a přístupu diktatury. Pokud máte tendenci být spíš tím, který rozhoduje i o zdravotním stavu – jako jsem to zažil za bolševika – tak pacient dostane příkaz, co má dělat, a pokud ho nesplnil, vymáhalo se to pomocí restrikcí. My žijeme v demokratické společnosti. Já mohu doporučovat, vysvětlovat a říkat, co je správné. Tedy nechat se očkovat. Celá moje rodina a příbuzní jsou naočkovaní. A to je správná cesta.

To samé přece dělali i vaši předchůdci, Babiš se u očkování nechal i fotit. A kritizovali jste, že to dělá špatně. V čem je tedy změna?
V tu dobu začínalo očkování, teď už má o očkování informace každý občan, není třeba je znovu opakovat. Tehdy jsme ho kritizovali za to, že nebyla nachystána velkokapacitní očkovací centra a systém. Navíc to pouštěl po věkových skupinách, a ne naráz. Kritizovali jsme, že nebyla nachystána žádná očkovací kampaň vysvětlující, proč je očkování důležité. Neexistoval žádný tým, který by jednotným hlasem vystupoval s odborným stanoviskem. Ten jsem udělal až já.

Tým vedený vaším mluvčím Ondřejem Jakobem?
No, tak Ondřej Jakob je šéfem tiskového a má na starosti komunikaci na ministerstvu. Odborný tým je tým profesora Romana Chlíbka. Zásadně se změnilo, že v médiích nevystupují různí odborníci, kteří mají protichůdné názory. Ale stanoviska jsou jednotná, jasná a srozumitelná, i když jsou tam lidé s protichůdnými stanovisky.

Roman Chlíbek a další z vašeho týmu přece dělali i v týmech předchozí vlády, ne?
Nemáte pravdu.

Co třeba Rastislav Maďar?
No, tak to je jeden ze čtyřiceti lidí. Pan Chlíbek je druhý ze čtyřiceti lidí. My tam nezvali své známé jako předchozí ministři. Požádal jsem Českou lékařskou společnost, ať najmenuje zástupce odborných společností. Část těch lidí ani osobně neznám. Znám je jen jako odborníky ve svých oborech.

Vláda chtěla v březnu zrušit nošení respirátorů. Už jste o tom rozhodli?
Nerozhodli. Zatím to vypadá, pokud se nebude situace nadále zhoršovat, že bychom od 13. března ponechali respirátory pouze ve zdravotnických zařízeních a domovech sociální péče. Pravděpodobně i v prostředcích hromadné dopravy. Pokud se bude počasí vyvíjet stejným způsobem jako teď a bude se zvyšovat teplota, chtěli bychom od 1. dubna odložit respirátory i ve veřejné dopravě. Ale to je zatím velmi hrubý plán. Chtěl bych, abychom v dubnu postupně končili s respirátory jako s povinností. A rád bych, aby nejpozději začátkem května už nebyly žádné povinnosti týkající se občanů stran covidu s výjimkou zdravotnických zařízení a domovů pro seniory. Věřím ale, že se to podaří podstatně dříve. Doufám, že rozumní lidé, i když skončí povinnost nosit respirátory, je například ve veřejné dopravě budou dál nosit.

Zkušenost z uplynulých dvou let říká, že jedna menší vlna covidu chodí před prázdninami a druhá – masivní – na podzim. Neobáváte se, že když přijde nějaká varianta škodlivá jako delta, může nastat velký problém?
Ty vlny budou, chystáme se na ně. Na variantu, že půjde o omikron, i na možnost, že zvlášť podzimní vlna bude způsobena horší mutací. Už teď tým profesora Chlíbka chystá velice pečlivě plán, jaká opatření kdy nasadit. Co udělat na začátku školního roku, jak testovat. Máme pandemický zákon, máme nachystaný systém Tečky, Chytré karantény a všeho možného. Máme nachystané krajské koordinátory, takže jsme schopni celý systém v krátké době uvést do provozu. Chystáme různé typy opatření a budeme reagovat na konkrétní typ viru, který se bude valit Evropou.

Dá se na to připravit, když nevíte, co přijde? Na omikron třeba moc nefungovaly antigenní testy.
To není pravda.

Je. Mám čtyři děti. Tři z nich byly opakovaně testovány antigenem jako negativní. A následný PCR test ukázal, že covid mají. Takových případů znám jen ze svého okolí spoustu…
Neříkám, že to tak nebylo. Ale není pravdivá interpretace, že testy nebyly dostatečně citlivé. My měli validaci okolo 70 procent. Že mně vyjde antigenní test negativní nebo falešně pozitivní, neříká, že je to problém antigenního testu. Jejich cílem je vyřadit ze systému co nejvíce lidí do karantén tak, aby se zpomalila rychlost šíření nemoci a oploštila křivka. To se pomocí těch testů podařilo. Všechno, co jsme říkali, se víceméně naplnilo. Včetně čísel a našich cílů. Samozřejmě, že nikdy to není dokonalé. A čím by mutace byla agresivnější, tím by bylo složitější opatření dobře nastavit. Ale pracuje na tom dostatek odborníků, podařilo se zapojit zahraniční týmy, bavíme se o jednotné evropské strategii. To umožňuje mít různé varianty na různé stupně agresivity viru. Nicméně pořád je klíčové očkování! Bude-li tady základna 400 až 600 tisíc nenaočkovaných lidí v seniorním věku nebo s nějakým rizikem, tak když dostanou covid – jedno jakou mutaci – někteří z nich prostě umřou. Čím bude mutace agresivnější, tím víc jich umře. Tomu lze zabránit jen tak, že se naočkují.

Nemáte obavy, že po totálním rozvolnění se vám budou strašně těžko utahovat šrouby, pokud přijde vlna agresivnější mutace? Už proto, že jste slibovali, že drastická opatření dělat nebudete?
Já se nebojím zavést přísná opatření! Určitě dám na doporučení odborného týmu profesora Chlíbka. Chystáme novou legislativu. Chystáme kompletní reformu, která prováže státní zdravotní ústav a hygieny. V červnu chci ten zákon předložit, doufám, že bude velmi rychle schválen. Pak budu mít velmi silný nástroj z hlediska legislativy. Opatření máme připravená.

Aby vám je pak nehodili na hlavu vlastní senátoři a ještě vám nevynadali, že při tom v parlamentu hrajete na mobilu karty.
Nebojte se, určitě ne. Pokud mi to všechno klapne, nebude už od listopadu potřeba pandemický zákon. Budu mít novou legislativu a karty hrát budu.