Mezinárodní projekt OECD PaRIS – Patient Reported Indicators Surveys
Mezinárodní projekt Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (více o OECD) nazvaný PaRIS – Patient Reported Indicators Surveys – vznikl na základě žádosti ministrů zdravotnictví zemí OECD (včetně ČR) v roce 2017. ČR se projektu aktivně účastnila od samého začátku s tím, že po celou dobu vyjadřovala projektu silnou podporu. Mezi květnem 2023 a lednem 2024 probíhalo v ČR dotazníkové šetření mezi praktickými lékaři a jejich pacienty. Ke zveřejnění závěrů projektu došlo dne 20. února 2025 v portugalském Lisabonu prostřednictvím zveřejnění závěrečné publikace s názvem Does Healthcare Deliver? Results from the Patient-Reported Indicator Surveys (PaRIS). Plná verze je k dispozici ke stažení na oficiálních internetových stránkách projektu.
Cílem těchto stránek je primárně poskytnout základní informace o projektu, jeho kontextu a výsledcích, které pro ČR i vzhledem k nižším výdajům na zdravotní péči v porovnání s ostatními státy vyznívají velice příznivě. Obecně lze konstatovat, že čeští pacienti v porovnání s ostatními pacienty v dalších 18 sledovaných zemích nadprůměrně hodnotí kvalitu zdravotní péče a její koordinaci.
Cíle projektu
Jedná se o mezinárodní průzkum hodnotící zdravotní systémy z pohledu osob s chronickými onemocněními. Cílem projektu bylo získat a mezi členskými zeměmi OECD sdílet informace o kvalitě péče poskytované pacientům s chronickými onemocněními v primární péči a na základě získaných informací a vytvořených indikátorů podpořit zlepšení této péče.
Projekt PaRIS se stal jedním ze stěžejních projektů OECD v oblasti zdraví. Vzhledem k jeho povaze lze takovýto průzkum považovat za unikátní, jelikož doposud nebyl průzkum zaměřený na zkušenosti pacienta v národním ani mezinárodním měřítku uskutečněn. Výsledky projektu nabídly velmi ceněnou zpětnou vazbu od pacientů i lékařů, přičemž upozorňují na oblasti, které vyžadují systémové změny.
Výzkumným nástrojem byl primárně dotazník pro praktické lékaře a dotazník pro pacienty. Tyto dotazníky byly v mezinárodní spolupráci vyvíjeny a validovány s cílem získat informace o zkušenostech s poskytovanou péči (Patient Reported Experience Measures, PREMS) a o hodnocení výstupů péče (Patient Reported Outcomes Measures, PROMS) s tím, že byla zaručena mezinárodní srovnatelnost výsledků.
Projekt byl rozdělen do několika dílčích částí. Po několika letech příprav byla první fáze zahájena v roce 2020 a ukončena v únoru 2025 rozsáhlou analýzou Does Healthcare Deliver shrnující srovnání poskytované péče i doporučení jednotlivým zemím.
Projekt PaRIS celkově zanalyzoval data od více než 107 000 pacientů starších 45 let žijících s chronickými onemocněními a od 1 800 zařízení primární péče v 19 zemích. V České republice se v této první fázi do průzkumu zapojilo 4 136 pacientů a 110 praktických lékařů.
Organizace projektu
Projekt byl řízen členskými státy prostřednictvím zvláštní mezinárodní skupiny (včetně zástupce ČR), která je poradním orgánem Zdravotnického výboru OECD. Zdravotnický výbor, který řídí práci OECD v oblasti zdraví, dohlíží na projekt. Vzhledem ke komplexnosti projektu vybral na základě výběrového řízení řešitele projektu – Konsorcium. Konsorcium je složeno z následujících organizací: Nivel, Ipsos Mori, Exeter University, Optimedis a Avis Donabedian Research Institute. Konsorcium při implementaci projektu úzce spolupracovalo se Zdravotním výborem OECD i se zástupci participujících zemí. Sekretariát rovněž vytvořil poradní orgán Patient Advisory Panel, který poskytoval rady ohledně návrhu průzkumu, provádění a činností souvisejících se zapojením pacientů. Cílem zapojení tohoto panelu bylo zajistit, aby průzkum PaRIS sloužil v souladu s potřebami pacientů.
Projektu se zúčastnilo 19 států. Vzhledem ke komplexnosti projektu a jeho vysokým nákladům bylo rozhodnuto vyjmout projekt z rozpočtu OECD a náklady hradit za spoluúčasti participujících zemí (část nákladů hradí rovněž Evropská komise).
Projekt byl připravován v návaznosti na setkání ministrů již od roku 2017. Nejprve docházelo k přípravě projektu, následně bylo rozhodnuto o rozdělení projektu do tří fází:
- Fáze testování (únor 2020 až leden 2021) – vypracování pilotního dotazníkového šetření a příprava průzkumu. Dokončená fáze.
- Fáze terénního testování (únor 2021 až prosinec 2022) – příprava a realizace pilotního průzkumu v účastnických zemích k ověření proveditelnosti dotazníku. Dokončená fáze.
- Fáze hlavního průzkumu (leden 2023 až únor 2025–v tomto období již došlo ke sběru dat (dotazníkové šetření probíhalo do ledna 2024). Součástí této fáze bylo také ukončení projektu v podobě publikování shrnující zprávy OECD. Dokončená fáze.