Závazná stanoviska, vyjádření a rozhodnutí k některým činnostem
I) Obecné informace o závazných stanoviscích, vyjádřeních a rozhodnutích k některým činnostem
II) Jakým způsobem podat žádost o vydání závazného stanoviska/vyjádření/rozhodnutí
III) Příklady vyplnění formuláře ČIL k žádosti o vydání závazného stanoviska/vyjádření/rozhodnutí
IV) Formulář ČIL k žádosti o vydání závazného stanoviska/vyjádření/rozhodnutí k některým činnostem
Zkratky:
správní řád = zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
lázeňský zákon = zákon č. 164/2001 Sb., o přírodních léčivých zdrojích, zdrojích přírodních minerálních vod, přírodních léčebných lázních a lázeňských místech a o změně některých souvisejících zákonů (lázeňský zákon), ve znění pozdějších předpisů
stavební zákon = zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů
vodní zákon = zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů
PLZ = přírodní léčivý zdroj
ZPMV = zdroj přírodní minerální vody
OP = ochranné pásmo stanovené podle lázeňského zákona
LM = lázeňské místo
I) Obecné informace o závazných stanoviscích, vyjádřeních a rozhodnutích k některým činnostem
V případech, kdy plánujete některou z činností v OP nebo LM (viz příspěvek Ochranná pásma a lázeňská místa), která je uvedena v § 37 odst. 2 – 4 lázeňského zákona, je třeba požádat ČIL o konkrétní úkon (viz níže).
Závazné stanovisko
- geologické práce spojené se zásahem do pozemku v OP v případech, kdy je jiným správním úřadem vydáváno rozhodnutí k těmto pracím (např. hydrogeologické průzkumné vrty, vrty pro tepelná čerpadla, geologické průzkumy v ochranných pásmech vodních zdrojů nebo záplavových územích aj.)
- schválení plánu hlavních povodí, plánů oblastí povodí a plánů rozvoje vodovodů a kanalizací
- povolení hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem, pokud je spojena se zásahem do pozemku
- povolení k provedení trhacích prací
- rozhodnutí o pozemkových úpravách a vydaní pozemků v rámci náhradních restitucí
- povolení k nakládání s podzemními vodami podle vodního zákona
- povolení k nakládání s povrchovými vodami, povolení k vodním dílům a k některým činnostem a udělení souhlasu vodoprávního úřadu, pokud nesouvisí s níže uvedenými záměry nebo jiným záměrem povolovaným podle stavebního zákona
- schválení lesních hospodářských plánů a předaní lesních hospodářských osnov
Vyjádření
- povolení záměru, povolení k odstranění stavby, nařízení odstranění stavy/terénních úprav podle stavebního zákona s výjimkou případů uvedených v § 37 odst. 3 lázeňského zákona
- geologické práce spojené se zásahem do pozemku v OP v případech, kdy je jiným správním úřadem vydáváno rozhodnutí a není nutné vydávat závazné stanovisko k těmto pracím
Rozhodnutí
- geologické práce spojené se zásahem do pozemku v OP v případech, kdy není jiným správním úřadem vydáváno rozhodnutí k těmto pracím
Žádost je možné sepsat buď vlastní nebo využít formulář v příloze tohoto příspěvku. Vlastní žádost by měla obsahovat popis záměru (minimálně název záměru), jeho polohu (alespoň parcelní číslo a katastrální území nebo souřadnice v S-JTSK) a kontakt na žadatele vč. telefonního čísla pro urychlení zpracování žádosti v případech nejasností. K žádosti je třeba doložit plnou moc, pokud se fyzická/právnická osoba, požadující výše uvedené, nechává zastupovat na základě plné moci. Zpravidla je třeba doložit projektovou dokumentaci a u činností, které jsou potenciálně rizikové pro PLZ nebo ZPMV, také posudek osoby s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie. Další dokumenty mohou být požadovány odborným referentem, kterému byla žádost přidělena k vyřízení.
Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně závazných stanovisek, vyjádření a rozhodnutí k některým činnostem naleznete v příspěvku Rozhodnutí, závazná stanoviska a vyjádření ČIL jako dotčeného orgánu.
Upozorňujeme, že podle § 37 odst. 5 lázeňského zákona v OP zdrojů, jejichž výtěžkem je pouze neuhličitá voda (tj. ZPMV, jehož výtěžkem je minerální voda s obsahem rozpuštěných pevných látek nižším než 1 g/l nebo rozpuštěného oxidu uhličitého nižším než 1 g/l), vydává závazné stanovisko/vyjádření/rozhodnutí k výše uvedeným záměrům místně příslušný vodoprávní úřad, nikoliv ČIL.
II) Jakým způsobem podat žádost o vydání závazného stanoviska/vyjádření/rozhodnutí [zpět nahoru]
Veškerá podání určená Ministerstvu zdravotnictví je třeba úřadu adresovat prostřednictvím podatelny, případně elektronické podatelny. Z tohoto důvodu podejte žádost přednostně prostřednictvím datové schránky Ministerstva zdravotnictví (ID DS: pv8aaxd), případně elektronickou poštou s uznávaným elektronickým podpisem (pouze na emailovou adresu podatelna@mzd.gov.cz), poštou či osobně na podatelně Ministerstva zdravotnictví (adresa: Palackého náměstí 375/4, 128 00 Praha 2). Viz Ministerstvo zdravotnictví Kontakty.
Pokud chcete podat žádost o vyjádření k záměru podle stavebního zákona, můžete podání učinit přes portál stavebníka (viz ust. § 172 odst. 1 stavebního zákona). Přesto doporučujeme učinit podání výše uvedeným způsobem, tj. přes podatelnu Ministerstva zdravotnictví. Důvodem je momentálně snazší a rychlejší zpracování žádosti.
III) Příklady vyplnění formuláře ČIL k žádosti o vydání závazného stanoviska/vyjádření/rozhodnutí [zpět nahoru]
PŘÍKLAD 1: Plánuji na svém pozemku realizovat kopanou studnu. Na místně příslušném vodoprávním úřadě a stavebním úřadě se dozvím, že je třeba ke stavbě kopané studny vydat povolení k nakládání s podzemními vodami podle vodního zákona a povolení záměru podle stavebního zákona. Vodoprávní úřad mi dále sdělí, že potřebuji podat žádost ke stavbě studny na ČIL, protože pozemek se nachází v OP PLZ. Žádost podávám sám a nenechám se zastupovat na základě plné moci. V případě, že se nerozhodnu podat vlastní žádost a vyplním formulář níže, musím vyplnit oddíly 1., 3. písm. a), b) a c) (hloubení studny spadá pod geologické práce) a 4. Oddíl 2. nevyplňuji. V oddíle 3. písm. a) doplním …ve věci „jímání podzemních vod“ a dotčený pozemek (např. st.p.č. 1 v k.ú. Mariánské Lázně). Dále zaškrtnu kolonku „povolení k nakládání s podzemními vodami“. V oddíle 3. písm. b) doplním …ve věci „stavby kopané studny“ a dotčený pozemek nebo pozemek nevyplňuji (je už uveden výše). Zaškrtnu kolonku „povolení záměru“. V oddíle 3. písm. c) doplním …ve věci „realizace kopané studny“ a informace v tabulce vyplním podle informací ve vyjádření hydrogeologa a projektové dokumentaci kopané studny. Pokud je nemohu nalézt nebo nejsou uvedeny, příslušnou informaci v tabulce nevyplním. V oddíle 4. zaškrtnu kolonky „projektová dokumentace pro příslušné řízení“ a „hydrogeologický posudek“ a tyto dokumenty přiložím k vyplněnému formuláři.
PŘÍKLAD 2: Investor mě zplnomocnil k zastupování v řízeních souvisejících se stavbou kopané studny, kterou plánuje realizovat na svém pozemku. Vím, že ke stavbě kopané studny je třeba vydat povolení k nakládání s podzemními vodami podle vodního zákona a povolení záměru podle stavebního zákona. Vodoprávní úřad mi dále sdělí, že potřebuji podat žádost ke stavbě studny na ČIL, protože pozemek se nachází ve vnějším území LM. V případě, že se nerozhodnu podat vlastní žádost a vyplním formulář níže, musím vyplnit oddíly 1., 2., 3. písm. a) a 4. Nevyplňuji oddíly 3. písm. b) a c), protože ČIL není zmocněn vydávat vyjádření ve vnějším území LM a ke geologickým pracím se vyjadřuje pouze v OP. V oddíle 3. písm. a) doplním …ve věci „jímání podzemních vod“ a dotčený pozemek (např. st.p.č. 1 v k.ú. Mariánské Lázně). Dále zaškrtnu kolonku „povolení k nakládání s podzemními vodami“. V oddíle 4. zaškrtnu kolonku „hydrogeologický posudek“ a tento dokument přiložím k vyplněnému formuláři.
PŘÍKLAD 3: Plánuji na svém pozemku realizovat vrtanou studnu o hloubce do 30 m. Místně příslušný vodoprávní úřad mi sdělí, že potřebuji podat žádost ke stavbě studny na ČIL, protože pozemek se nachází v OP. Na stránkách ČIL jsem se dozvěděl, že stavbě vrtané studny musí předcházet realizace průzkumného hydrogeologického vrtu. Po rozhovoru s referentem vodoprávního úřadu se dozvídám, že k realizaci průzkumného hydrogeologického vrtu je třeba souhlas vodoprávního úřadu podle vodního zákona a k tomu je třeba si nechat zpracovat projekt hydrogeologického průzkumu. Žádost na ČIL podávám sám a nenechám se zastupovat na základě plné moci. V případě, že se nerozhodnu podat vlastní žádost a vyplním formulář níže, musím vyplnit oddíly 1., 3. písm. a) a c) (jedná se o vyhledávání podzemních vod, které spadá pod geologické práce) a 4. Oddíl 2. a 3. písm. b) nevyplňuji (nejedná se o záměr podle stavebního zákona). V oddíle 3. písm. a) doplním …ve věci „provedení hydrogeologického průzkumu“ a dotčený pozemek (např. st.p.č. 1 v k.ú. Mariánské Lázně). Dále zaškrtnu kolonku „souhlas vodoprávního úřadu“. V oddíle 3. písm. c) doplním …ve věci „realizace hydrogeologického průzkumného vrtu“ a informace v tabulce vyplním podle informací v projektu hydrogeologického průzkumu. Pokud je nemohu nalézt nebo nejsou uvedeny, příslušnou informaci v tabulce nevyplním. V oddíle 4. zaškrtnu kolonku „projekt geologických prací“ a uvedený dokument přiložím k vyplněnému formuláři.
IV) Formulář ČIL k žádosti o vydání závazného stanoviska/vyjádření/rozhodnutí k některým činnostem [zpět nahoru]
Formulář v příloze níže lze využít při podání žádosti o vydání závazného stanoviska/vyjádření/rozhodnutí k některým činnostem. Formulář není závazný a lze vytvořit vlastní.