Informace k dopadu novelizace vyhlášky č. 397/2020 Sb., o vzdělávání v základních kmenech lékařů na Rezidenční místa pro lékařské obory
K 1. 1. 2025 vešla v účinnost novela vyhlášky o vzdělávání v základních kmenech lékařů, která umožňuje lékařům vzdělávajícím se v základních kmenech individuálně sestavit některé části jejich vzdělávacích plánů.
Konkrétně jde o část I. a) povinná odborná praxe v oboru, která se tradičně skládala ze tří povinných dvouměsíčních praxí v oborech anesteziologie a intenzivní medicína, vnitřní lékařství a chirurgie. Nově je možné toto tzv. „kolečko“ zcela nebo částečně nahradit odbornými praxemi jiných oborů, ve kterých se v daném základním kmeni absolvuje odborná praxe. Celková doba vzdělávání se tedy nemění, zůstává 30 měsíců, mění se pouze časová alokace vybraných odborných praxí.
Lékaři zařazení do oboru specializačního vzdělávání, kteří zahájili své vzdělávání před uvedenou novelou, mají možnost dokončit vzdělávání buď podle původního znění vyhlášky, tedy s „šestiměsíčním kolečkem“, nebo dokončit vzdělávání již podle novelizovaného znění. Pokud se rozhodnou, že využijí možnosti individuálního sestavení vzdělávacího plánu, musejí o tom informovat do konce února 2025 svého školitele. K tomuto postupu připravuje Ministerstvo zdravotnictví samostatný metodický pokyn.
Z pohledu rezidenčních míst je případná změna (od vzdělávání podle původní vyhlášky k dokončení vzdělávání podle novelizovaného znění) pouze standardní změnou vzdělávacího plánu, kterou je příjemce dotace (akreditované zařízení) povinen oznámit prostřednictvím IPVZ poskytovateli dotace, jako kteroukoliv jinou změnu. V případě, že tato změna vzdělávacího plánu, bude mít vliv i na finanční plán (školenec absolvuje delší nebo kratší stáže u jiných zařízení a dojde ke změně nákladů na stáže), jde opět o standardní změnu finančního plánu, o jejíž schválení je třeba požádat poskytovatele.
Změny vzdělávacích (a je-li to relevantní i finančních) plánů budou tedy jak příjemcem, tak poskytovatelem řešeny podle standardních postupů uvedených v metodice dotačního programu.
Pro změny vzdělávacích plánů vzniklé v důsledku novelizace vyhlášky neplatí termíny uvedené v metodice (do 31. ledna daného roku). Pro případné změny finančních plánů platí, že je nutné je oznámit nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy změna nastala, v tomto případě do 15 dnů od sestavení nového vzdělávacího plánu.
Co se týká dopadu zrušení povinného absolvování tzv. „průřezových kurzů“, tak v případech, kdy se rezidenti rozhodnou dokončit své vzdělávání podle novelizované vyhlášky a jedinou změnou v jejich vzdělávacích plánech bude vypuštění dříve povinných kurzů typu Lékařská první pomoc a současně na tyto kurzy neplánoval příjemce vynaložit žádné dotační prostředky a nedochází tedy ke změně finančního plánu, stačí tuto změnu oznámit v průběžné zprávě.