Životy jsme ochránili, nyní je třeba ochránit zdraví. Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienička představily hygienická doporučení a další kroky po povodních
Ministerstvo zdravotnictví a hygienická služba dělají v oblasti ochrany zdraví obyvatel při povodních maximum. Krajské hygienické stanice řeší testování kvality vody ve studních zasažených při povodních. V reakci na dopady povodní vydalo ministerstvo také doporučení a pravidla hygieny k prevenci infekčních onemocnění.
“Rád bych poděkoval všem členům Integrovaného záchranného systému, hygienikům a všem dobrovolníkům za jejich úsilí při řešení povodňové situace. Zvláštní poděkování patří také hejtmanům, starostům, neziskovým organizacím a Ekumenické radě církví, kteří se významně podílejí na šíření důležitých informací o ochraně zdraví a prevenci rizik. Klíčovým prvkem při řešení situace je komunikace, která nyní probíhá na všech úrovních a zahrnuje všechny odpovědné subjekty,” uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
“Krajské hygienické stanice ve svých regionech průběžně vyhodnocují aktuální situaci přímo na místě, mimo jiné sledují i možný výskyt infekčních onemocnění a na základě vyhodnocení rizik stanovují adekvátní a cílená hygienická opatření, mezi která patří i cílené očkování proti hepatitidě A, vycházející rovněž z posouzení míry rizika,” řekla hlavní hygienička ČR a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Epidemiologická situace a s tím související rizika se mohou lišit i v rámci jednoho regionu, proto Ministerstvo zdravotnictví plánuje nikoliv plošné, ale případně cílené mimořádné očkování proti žloutence typu A vycházející ze zmíněného hodnocení rizika. O všech krocích průběžně informujeme.
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, městem Ostrava, Integrovaným záchranným systémem, příslušnou krajskou hygienickou stanicí a dalšími subjekty aktuálně řeší situaci v Ostravě, kde povodeň zasáhla velkou část města, včetně některých průmyslových provozů. Ve městě se nachází 13 průmyslových provozů, a v tuto chvíli je prověřováno, zda nedošlo k úniku nebezpečných chemikálií. “Jednáme s hasiči, Českou inspekcí životního prostředí a dalšími zapojenými subjekty, abychom situaci společně zvládli. Soustředíme se na riziková místa, jako jsou zdroje pitné vody. V nejbližších dnech pojedu do Moravskoslezského kraje a s týmem Krajské hygienické stanice budeme řešit další postup přímo na místě,” doplnila hlavní hygienička Macková.